Mineral sular, insan bədəninin ehtiyac duyduğu mineralları ehtiva edən təbii sudur, odur ki, bu su insanın maye qəbulunda əsas yer tutur.
Təbii mineral su, bir və ya çox qaynaqdan yer üzünə çıxan, mineral məzmunu dəyişməyən, hər cür çirklənmə riskinə qarşı qorunmuş və hər hansı bir kimyəvi əməliyyat görməyən yeraltı sulardır. Mineral suları digər sulardan ayıran ən əhəmiyyətli xüsusiyyət mənbəyindən əldə edildiyi anda spesifik miqdarda mineral ehtiva etməsidir. Mineral məzmunu 50mg / l-dən az olan sular “Çox aşağı mineral”, 500 mg / l -dən az olan sular “Aşağı mineral” və 1500 mg / l-dən çox olan sular “Zəngin mineral” olaraq xarakterizə edilir. Mineralın miqdarı 250 mq / l-dən çox olan sulara “Mədən Suyu” adı verilir.
Sudakı mineralların xüsusiyyətləri:
Suda olan mineralların sağlamlığa faydalı təsiri saymaqla bitməyəcək qədər çoxdur. Sudakı mineralların sağlamlığımız üçün çox əhəmiyyətli olduğunu ifadə edən və bu mövzu üzərinə araşdırmalar aparan İstanbul Universiteti Tibb Fakültəsnin Müəllimi, Tibbi və Hidroklimatoloji Fundamental elmlər sahəsində tədqiqatçı və Beynəlxalq Hidroklimatoloji Dərnəyin Başçısı Prof. Dr. M. Ağıllı Karagülle, pH dəyəri yüksək təbii mineral suların tərkibindəki minerallar haqqında əhəmiyyətli məlumatlar verir.
Ürəyin sağlamlığı üçün kalsium dəstəyi
Təbii mineral sularda bol olan kalsiumun sümük sağlamlığı üçün çox əhəmiyyətli olduğunu ifadə edən Prof. Dr. M. Ağıllı Karagülle, kalsiumun uşaqların, gənclərin və yaşlıların ən çox ehtiyac duyduğu minerallardan olduğunu açıqladı. Bundan başqa, kalsiumun dişlərin sağlamlığında, ürək sağlamlığında və qanın laxtalanma xüsusiyyətində olduqca əhəmiyyətli olduğunu vurğuladı. pH dəyəri yüksək təbii mineral sularda olan digər bir mineral – maqneziumun sümük və ürək-damar sağlamlığı üçün enerji istehsalında təsirli olduğunu ifadə etdi. Karagülle kifayət qədər kalsium və maqnezium qəbulunun uşaqlarda sümük və əzələ inkişafında əhəmiyyətli rol oynadığını açıqlayaraq, qadınların xüsusilə menopauzadan sonrakı osteoporozdan qorunmasında kalsiuma ehtiyac duyduqlarını dilə gətirdi.

What is mineral water?
Mineral water is natural water that contains minerals that the human body needs, so water takes a major place during fluid intake of person.
Natural mineral water is underground water that extracts from one or more sources to earth surface, does not change mineral content, was protected against any risk of contamination and isn’t conducted any chemical operation. The most important feature that mineral water separates from other water is the fact that it contains minerals in a specific amount at the time of its acquisition from source. Mineral content is characterized as “Very low mineral” (water less than 50 mg / l), “Low mineral” (water less than 500 mg/l) and “Rich mineral” (water more than 1500 mg/l). Quantity of mineral: water more than 250 mg/l is called “Mine Water”.
Features of minerals in the water:
The benefits to the health of minerals in the water are too high. Prof. Dr. M. Zeki Karagülle, teacher of the Medical Faculty of Istanbul University, researcher in the field of Medical and Hydroclimatological Fundamental Sciences and head of International Hydroclimatics Association, who states that minerals in the water are very important for our health and conducts investigations on this topic, gives an important information on minerals in the composition of natural mineral water with high of pH value.
Calcium support for health of the heart/strong>
Prof. Dr. M. Zeki Karagülle, who states that rich calcium in the natural mineral water are very important for bone health, declares that calcium is one of the most needed minerals for children, youths and adults. Further, he stressed that calcium are very important for teeth health, heart health and blood coagulation. He also said that other mineral in the natural mineral water with high of pH value – magnesium is effective in the production of energy for bone and cardiovascular health. He explained that taking of sufficient calcium and magnesium is very important for development of bone and muscle in children, also said that women needed calcium in protection from especially postmenopausal osteoporosis.