Mineral sular, insan bədəninin ehtiyac duyduğu mineralları ehtiva edən təbii sudur, odur ki, bu su insanın maye qəbulunda əsas yer tutur.
Təbii mineral su, bir və ya çox qaynaqdan yer üzünə çıxan, mineral məzmunu dəyişməyən, hər cür çirklənmə riskinə qarşı qorunmuş və hər hansı bir kimyəvi əməliyyat görməyən yeraltı sulardır. Mineral suları digər sulardan ayıran ən əhəmiyyətli xüsusiyyət mənbəyindən əldə edildiyi anda spesifik miqdarda mineral ehtiva etməsidir. Mineral məzmunu 50mg / l-dən az olan sular “Çox aşağı mineral”, 500 mg / l -dən az olan sular “Aşağı mineral” və 1500 mg / l-dən çox olan sular “Zəngin mineral” olaraq xarakterizə edilir. Mineralın miqdarı 250 mq / l-dən çox olan sulara “Mədən Suyu” adı verilir.
Sudakı mineralların xüsusiyyətləri:
Suda olan mineralların sağlamlığa faydalı təsiri saymaqla bitməyəcək qədər çoxdur. Sudakı mineralların sağlamlığımız üçün çox əhəmiyyətli olduğunu ifadə edən və bu mövzu üzərinə araşdırmalar aparan İstanbul Universiteti Tibb Fakültəsnin Müəllimi, Tibbi və Hidroklimatoloji Fundamental elmlər sahəsində tədqiqatçı və Beynəlxalq Hidroklimatoloji Dərnəyin Başçısı Prof. Dr. M. Ağıllı Karagülle, pH dəyəri yüksək təbii mineral suların tərkibindəki minerallar haqqında əhəmiyyətli məlumatlar verir.
Ürəyin sağlamlığı üçün kalsium dəstəyi
Təbii mineral sularda bol olan kalsiumun sümük sağlamlığı üçün çox əhəmiyyətli olduğunu ifadə edən Prof. Dr. M. Ağıllı Karagülle, kalsiumun uşaqların, gənclərin və yaşlıların ən çox ehtiyac duyduğu minerallardan olduğunu açıqladı. Bundan başqa, kalsiumun dişlərin sağlamlığında, ürək sağlamlığında və qanın laxtalanma xüsusiyyətində olduqca əhəmiyyətli olduğunu vurğuladı. pH dəyəri yüksək təbii mineral sularda olan digər bir mineral – maqneziumun sümük və ürək-damar sağlamlığı üçün enerji istehsalında təsirli olduğunu ifadə etdi. Karagülle kifayət qədər kalsium və maqnezium qəbulunun uşaqlarda sümük və əzələ inkişafında əhəmiyyətli rol oynadığını açıqlayaraq, qadınların xüsusilə menopauzadan sonrakı osteoporozdan qorunmasında kalsiuma ehtiyac duyduqlarını dilə gətirdi.

Минеральные воды – это природная вода, содержащая минералы, в которых нуждается организмм человека. Поэтому эта вода занимает основное место в приеме жидкости человеком.
Природная минеральная вода – это подводные воды, выходящие из одного или многих источников, не меняющие минерального состава, защищенные от какого-либо риска загрязнения и не подвергающиеся какой-либо химической операции. Самая важная черта, отличающая минеральные воды от других вод, заключается в том, что в момент получения из источника они содержат минералы в специфическом количестве. Воды с содержанием минералов менее 50 мг/л характеризуются как «Очень низкое содержание минералов», менее 500 мг/л - «Низкое содержание минералов» и более 1500 мг/л - «Богатое содержание минералов». Воды с содержанием минералов более 250 мг/л называются промысловой водой.
Свойства минералов, содержащихся в воде:
Все полезные для здоровья свойства минералов, содержащихся в воде, не счесть. Преподаватель Медицинского Факультета Стамбульского Университета, исследователь в области медицинских и гидроклиматологических фундаментальных наук, руководитель Международного гидроклиматологического кружка, профессор, д-р. М.Агыллы Карагюлле, изучивший эту тему, рассказывая о значении для нашего здоровья минералов, содержащихся в воде, предоставил важные сведения о минералах, содержащихся в природной минеральной воде с высоким значением рН.
Поддержка кальцием здоровья сердца
Профессор Д-р. М.Агыллы Карагюлле, рассказывая о значении минеральной воды, богатой кальцием, для здоровья костей, отметил, что кальций – минерал, в котором больше всего нуждаются дети, подростки и пожилые люди. Кроме того, он подчеркнул, что кальций также необходим для здоровья зубов, сердца и свертывания крови. Другой минерал, который содержится в минеральной воде с высоким значением рН, - магний - положительно действует на здоровье костей и эффективен при выработке энергии для здоровья сердечно-сосудистой системы. Раскрывая роль приема достаточного количества кальция и магния в развитии костей и мышц у детей, Карагюлле отметил, что женщины, в частности, для защиты от постменопаузного остеопороза, испытывают потребность в кальции.